Jak lakierować parkiet? Praktyczne wskazówski

Data:

Lakierowanie parkietu to nie tylko sposób na odświeżenie jego wyglądu, ale także na zabezpieczenie drewna przed uszkodzeniami mechanicznymi i wilgocią. Aby uzyskać profesjonalny efekt, warto poznać tajniki tego procesu i zastosować się do praktycznych wskazówek. 

Wybór odpowiedniego lakieru

Dobór odpowiedniego lakieru do parkietu jest kluczowy dla uzyskania trwałego i estetycznego efektu. Oferujemy lakiery do parkietów w Łodzi i dostępne są u nas różne rodzaje lakierów, takie jak poliuretanowe, akrylowe czy olejne. Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości, które wpływają na wygląd i trwałość powłoki. 

Przygotowanie powierzchni do lakierowania

Przed przystąpieniem do lakierowania parkietu, należy odpowiednio przygotować powierzchnię drewna. W pierwszej kolejności warto oczyścić podłogę z kurzu, brudu i wszelkich zanieczyszczeń. Następnie, jeśli parkiet był wcześniej lakierowany, konieczne jest usunięcie starej powłoki. Można to zrobić za pomocą szlifierki do parkietu lub ręcznie, przy użyciu papieru ściernego o odpowiedniej gradacji.

Usuwanie nierówności i wypełnianie szczelin

Po usunięciu starej powłoki lakieru warto sprawdzić stan parkietu i ewentualnie usunąć nierówności oraz wypełnić szczeliny między deseczkami. W przypadku większych ubytków można użyć specjalnych mas szpachlowych przeznaczonych do drewna. Po wyschnięciu masy należy ponownie przeszlifować powierzchnię, aby uzyskać gładkie i równe podłoże do nałożenia lakieru.

Gruntowanie parkietu

Gruntowanie parkietu przed nałożeniem lakieru ma na celu wzmocnienie powierzchni drewna oraz poprawienie przyczepności powłoki. Dzięki temu lakier będzie lepiej się trzymał i będzie bardziej odporny na ścieranie. Do gruntowania można użyć specjalnych preparatów dostępnych w sklepach budowlanych. Ważne jest, aby grunt dobrze wyschnął przed nałożeniem lakieru.

Aplikacja lakieru

Aplikacja lakieru na parkiet powinna być wykonana równomiernie i starannie. Najlepiej użyć do tego pędzla lub wałka przeznaczonego do lakierów. Warto zacząć od narożników pomieszczenia, a następnie stopniowo przesuwać się w stronę wyjścia. Lakier należy nakładać cienkimi warstwami, a każda kolejna powinna być nałożona dopiero po wyschnięciu poprzedniej. Zaleca się nałożenie co najmniej trzech warstw lakieru.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień