Czym kierować się podczas wyboru impregnatu do drewna?

Data:

Wybór odpowiedniego impregnatu do drewna to kluczowy element, który wpływa na długotrwałość i estetykę naszych drewnianych powierzchni. Zarówno w przypadku mebli ogrodowych, jak i elewacji czy podłóg, właściwy impregnat zabezpieczy drewno przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wilgoć, promieniowanie UV czy insekty. 

Rodzaj drewna

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego impregnatu jest określenie rodzaju drewna, z jakiego wykonane są nasze powierzchnie. Różne gatunki drewna mają odmienne właściwości i wymagają zastosowania specjalistycznych preparatów. Na przykład, drewno iglaste takie jak sosna czy świerk jest bardziej narażone na zawilgocenie i atak owadów, dlatego warto wybrać impregnat z dodatkowymi środkami grzybo - i owadobójczymi. Z kolei dla drewna liściastego, takiego jak dąb czy buk, ważne będzie zabezpieczenie przed promieniowaniem UV, które może powodować odbarwienie i utratę walorów estetycznych.

Przeznaczenie drewna

Kolejnym istotnym czynnikiem jest przeznaczenie drewna, które ma wpływ na rodzaj i intensywność oddziaływania czynników zewnętrznych. Drewno stosowane na zewnątrz, np. w meblach ogrodowych czy elewacjach, będzie narażone na działanie wilgoci, promieniowania słonecznego oraz zmian temperatur. W takim przypadku warto zastosować impregnaty o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne, takie jak impregnaty akrylowe czy olejowe. Natomiast dla drewna stosowanego wewnątrz budynków, np. w podłogach czy schodach, ważne będzie zabezpieczenie przed ścieraniem i zabrudzeniami, co zapewnią impregnaty poliuretanowe.

Skład impregnatu

Wybierając impregnat do drewna, warto zwrócić uwagę na jego skład. Impregnaty mogą być oparte na rozpuszczalnikach organicznych lub wodnych. Impregnaty na bazie rozpuszczalników organicznych są trwalsze i bardziej odporne na warunki atmosferyczne, jednak mogą wydzielać szkodliwe opary podczas aplikacji i schnięcia. Dlatego dla powierzchni wewnętrznych lepszym rozwiązaniem będą impregnaty wodorozcieńczalne, które są przyjazne dla środowiska i użytkowników.

Impregnaty do drewna dostępne są w różnych kolorach i rodzajach wykończenia. Wybór odpowiedniego koloru pozwoli na uzyskanie pożądanego efektu estetycznego.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień