Jaki klej do parkietów wybrać?

Data:

Wybór odpowiedniego kleju do parkietu to kluczowy element, który wpływa na trwałość i estetykę podłogi. Wiele osób zastanawia się, jaki klej do parkietów będzie najlepszy. Kleje do parkietów można podzielić na trzy główne grupy ze względu na ich skład chemiczny, a mianowicie kleje na bazie poliuretanu (PUR), kleje dyspersyjne (akrylowe) oraz kleje hybrydowe (silanowe). Każdy z nich posiada swoje unikalne właściwości, które sprawiają, że są odpowiednie dla różnych zastosowań.

Kleje poliuretanowe (PUR)

Kleje poliuretanowe są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych klejów do parkietów. Są to kleje do parkietu jedno i dwuskładnikowe, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością i elastycznością. Dzięki temu doskonale nadają się do klejenia drewna, które naturalnie pracuje pod wpływem zmian temperatury i wilgotności. Kleje PUR są również odporne na działanie wody i wilgoci, co sprawia, że mogą być stosowane w pomieszczeniach narażonych na zawilgocenie, takich jak łazienki czy kuchnie.

Kleje dyspersyjne (akrylowe)

Kleje dyspersyjne, zwane również klejami akrylowymi, są kolejnym rodzajem klejów do parkietów. Są to kleje wodne, które utwardzają się poprzez odparowanie wody. Ze względu na swój skład są one przyjazne dla środowiska i zdrowia użytkowników. Kleje dyspersyjne charakteryzują się dobrym przyczepem do różnych materiałów, jednak nie są tak wytrzymałe i elastyczne jak kleje poliuretanowe.

Kleje hybrydowe (silanowe)

Kleje hybrydowe, zwane również klejami silanowymi, to nowoczesne rozwiązanie łączące zalety klejów poliuretanowych i dyspersyjnych. Są to kleje jednoskładnikowe, które utwardzają się pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Kleje hybrydowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością i elastycznością, a także odpornością na działanie wody i wilgoci.

Podsumowując, wybór odpowiedniego kleju do parkietu zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań. Kleje poliuretanowe są idealne dla osób poszukujących trwałego i elastycznego rozwiązania, szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć. Kleje dyspersyjne będą dobrym wyborem dla tych, którzy cenią ekologiczność i niższą cenę, natomiast kleje hybrydowe łączą zalety obu tych rodzajów i stanowią doskonałe kompromisowe rozwiązanie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień